ThinkBIG! USA 2018: časť 8.: Team Bolivia


Tohoročný americký trip bol prvým zaoceánskym dobrodružstvo cez Climbingbus a troch odvážlivcov, ktorí tvorili posádku môjho karavanu, aj s ich úspechmi, som ti už predstavil. Ono ale karavan s nami bol ešte jeden. A to rovnako naplnený super partiou. Partiou, ktorá sama seba začala volať Reprezentačné družstvo Bolívie. Prečo? Tak teda pekne po poriadku...


S Humpim a Renčou Švubovcami sa poznám už roky a oboch pokladá za svojich najbližších priateľov, spolulezcov a spolucestovateľov. Niet divu, veď väčšinu veľkých lezeckých dobrodružstiev som plánoval a prežil práve s nimi. Pri jednom takomto tripe, v roku 2013 tuším, sem do Bishopu, pozdvihli večernú kultúru v karavane a dali nezmyselnému chľastaniu piva zmysel. OK aj obyčajné chľastanie piva má svoj zmysel, ale tým, že zasvätili nás, čo sme dovtedy žili v temnote, do žiarivých farieb Bolívie dali večerom úplne nový rytmus. Bol to teda hlavne rytmus míňajúcich sa plechoviek z 32 packu.


Bolívia je hra, nazvime ju spoločenská, kde každý chybný krok je odmenený (aspoň na začiatku sa to tak zdá) pár dúškami piva. Pravidlá sú pomerne jednoduché, ale je ich veľa a dá sa na nich ľahko nachytať, aby zaručili geometrický odbyt piva, čím je človek viac „odmenený“. Základnou pointou je prehodiť dvoma prstami zápalkovú škatuľku cez pohár piva alebo plechovku, tak aby zostala stáť na dlhšej alebo kratšej hrane a tým určiť výšku odmeny pre ďalšieho hráča, ak sa mu nepodarí dorovnať hod. Primitívne, ale po pár pivách dosť strmhlavé. V 2013 sme si na tom dosť fičali a tento rok, si druhý karavan dal revival a dotiahol túto nevinnú hru pomaly až k olympijskému snu. Inými slovami, v ich karavane buď prebiehal turnaj alebo aspoň tréning.


Team Bolivia ++ (Zľava: Renča, Humpi, Palino, Jura, Tomaso a Ivo)

Keďže ale Bolívia nerozvíja telo dostatočne komplexne, naordinoval reprezentačný tréner aj kompenzačný šport a teda celá repre musela medzi ranným tréningom a večerným turnajom bouldrovať. Nato, že to bol iba doplnkový šport im to celkom aj išlo. Bolívijský tím bol v silnej zostave a okrem Humpiho a Renči v ňom boli ešte Ivo Capko a legionár Jura Grečnár, spoza severozápadnej hranice. K nepopulárnemu doplnkovému športu je ale potrebné občas motivovať aj externe. Ešte pred odchodom do USA teda vznikla odmeňovacia tabuľka, kde mal každý určené obtiažnosťou bouldra, kedy môže získať nárok na odmenu v podobe burgeru alebo steaku. Pri prvotnej panike v Joshua Tree, kedy boli všetci trošku zaskočení nepriaznivými, teplými podmienkami, hrubozrnným boľavým materiálom a únavou z dlhej cesty, zaviedol sa tímový systém odmeňovania, aby nesedela väčšina skupiny nad hlávkovým šalátom, keď sa podaril prelez len jednému členovi družstva. V Joshua Tree takto zaslúžil steak celej skupine Ivo prelezom Streetcar Named Desire V6/7, ktorý akurát spadal do jeho odmeňovacieho spektra.


Humpi fantóm Bishopu

V Bishope sa ale zobudil už aj zvyšok bolívijského družstva a tak sa príležitosti na burger a steak začali nebezpečne množiť, až hrozilo, že nič iné sa na menu ani nedostane. Taký Humpi napríklad veľmi nekolegiálne vyliezol hneď v prvý deň v Buttermilks jeden z hlavných cieľov celého výjazdu – Mystery V12 a teda už mal eso v ruke, prečo sa môže zvyšok výjazdu flákať vo V11tkach. Našťastie mal rovnako masochistickú náladu ako ja a odhodlal sa kompletizovať staré nedolezené projekty. Občas sa hecol sám a občas ho prinútil niekto iný. Do vysokého The Fall Guy V9 sa mu vôbec nechcelo, ale keď to vyliezol mlaďas Palino, už sa nedalo vycúvať. Do klasiky The Stained Glass V10 sa hecol zas úplne sám a čo je „horšie“ strhol so sebou aj nás. Je normálne, a až nevyhnutné, že si prelezové dni s Humpim striedame. Skrátka väčšinou ide len jednému z nás. Tým, že sme tento rok boli dve nezávislé posádky, tak s väčšinou dôležitých prelezov (Mad Cow V11, Beefy Gecko V10, He Got Game right V10...)unikal kamerám a foťákom ako správny Fantóm Bishopu, tak tu je aspoň retroflash Xavier´s Roof V11.

Renča alias Douchová

Prezývku „Douchová“ vymyslel Renči Mareček Leitman na onom inkriminovanom bishopovskom výjazde v januári 2013. Nikto už nevie prečo, veď je presným opakom onej filmovej postavy z „Vrchní prchni“. A vlastne ju tak voláme len Marek a ja. Ale mne sa to už tak udomácnilo v slovníku, že už ju tak aj povzbudzujem keď drtí. A veru drtila aj v Amerike poriadne. Zdá sa, že naša spoločná chalúpka vo Fontainebleau jej tiež prospieva, pretože, priam fontáčovskú platničku French press V6 dobyla ešte pred Ivom a svoj projekt z minula Smooth Shrimp V6. A aby Ivo nebol jediný kto zarábal na burgre už v Joshua Tree tak ho podporila prelezom The Ryan´s Roof V5. All-in-all Douchová sa popri boxovaní poriadne rozlieza a keď sa jej raz podarí vyboxovať víťazstvo nad vlastnou hlavou tak tam bude sekať poriadne ťažké bouldre.


Repretroll Ivo

Keďže Team Bolivia je profesionálne a vysoko špecializované zoskupenie, tak každý v ňom má svoju funkciu. Humpi svojimi vtípkami vnáša nepozornosť do súperovej hry, Douchová je v hre zákerná úmerne svojmu nevinnému pohľadu opusteného šteniatka, Juro je tajná zbraň s nevypočítateľnými hodmi a Ivo je troll. Možno sa pýtaš, čo má taký troll za úlohu. Troll proste vydrží všetko, čo mu súper hodí, alebo vlastný tím nakumuluje. Je bezodný a vytrvalý. A vytrvalý nie len v Bolívii, ale aj v pokusovaní bouldrov. Ak mlaďas naliezol najviac kilometrov za náš karavan, tak Ivo určite napokusoval najviac km za oba karavany. Nezničiteľne a neoblomne dokáže z ľubovoľného kroku v bouldri padať celé hodiny, len aby do nich zas a znova nastúpil. Dokázal sa stratiť v bouldroch, ktorých každý krok by si pamätala už aj akváriová rybička, ale nikdy ho to neodradilo od toho aby do nich búšil ďalej a nakoniec ich a vyliezol. Okrem už spomínaného burgrového prelezu v Joshua Tree zahviezdil hlavne na hranici svojho maxima, keď už za tmy preliezol Slunk left V7 v Sad Boulders.
Legionár Jura

Jura Grečnár sa s partičkou z druhého karavanu spoznal minulý rok v Rocklands, kde na pár dní spojili svoje sily a liezli spolu. Ľudsky aj lezecky si sadli a tak sa tento silný legionár z Moravy zjavil aj na súpiske Bolívijského družstva v Amerike. Krásne doplnil obtiažnostnú postupku a kým Renča útočila na V6, Ivo na V7, tak Jura mal vo svojej burgrovo/steakovej škále V8. Osmičku si preliezol nakoniec v Happy Boulders s názvom Dance the Night Away. Okrem toho poliezol niekoľko sedmičiek kade-tade po Bishope a to aj napriek natiahnutému hamstringu, ktorý ho výrazne limitoval, keď bolo treba niečo zapätovať. V závere výjazdu zahviezdil ešte aj prekonaním osmičkovej hranice, keď skočil známe dyno, Iron Fly za V9 a tak si aj on odniesol okrem bolívijských skúseností aj krásnu zbierku skalných skalpov.Táto partička ľudí, je pre mňa už tradičná záruka pohody a motivácie a nech ideme kamkoľvek a na akokoľvek dlho, viem, že s nimi ponorka nehrozí, lebo smiech a humor ako taký sú univerzálne pilulky, ktoré denne hltáme vo veľkých množstvách. A keďže dobrodružstvá plodia nové dobrodružstvá, už teraz máme naplánované ďalšie, juhoafrické, ktorého súčasťou sa ešte stále môžeš stať aj ty, napriek tomu, že oficiálny termín na prihlásenie vypršal 28.2.9 views0 comments

Recent Posts

See All