ThinkBIG! USA 2018 – časť prvá - Predvoj


V týchto dňoch sa začína veľké dobrodružstvo pre hŕstku ľudí, ktorí sa odvážili ísť s Climbingbusom na prvý zaoceánsky trip. Pamätám si svoje pocity, keď som išiel prvý krát liezť do USA -  všetky tie očakávania, to odpočítavanie hodín do odletu a potom to užívanie každej sekundy cestovania a lezenia, na ktoré som sa tak tešil. Som strašne rád, že tieto pocity môžem sprostredkovávať ľuďom ďalej a to je v podstate aj jedno z hlavných poslaní Climbingbusu – inšpirovať a pomôcť pretavovať lezecké sny do reality.


Na to, aby takýto trip ale vznikol bol potrebné dve veci. Prvá je nazbierať dostatočný počet ľudí, aby sa ten trip ako tak oplatil a potom samozrejme dostať priepustku od partnerky. Prvé sa našťastie podarilo už v lete 2017 a na druhé mám už svoje finty. Najosvedčenejšia finta, je zobrať frajerku so sebou. Peťa ale nie je zas tak žhavá do lezenia, aby naň potrebovala minúť tri týždne dovolenky a tak bolo treba vymyslieť kompromis, alebo ešte lepšie nejaké „win-win“ riešenie. To sme objavili už pred dvoma rokmi, kedy sme si šli najprv pocestovať po národných parkoch na dva týždne. Tak sme to teda zorchestrovali aj tento rok – najprv 2 týždne cestovať, potom vyzdvihnúť hŕstku na lezenie nadržaných šťastlivcov.


Keďže ale itinerár k obom tripom som tvoril prevažne ja, nedalo mi aj do cestovateľskej časti prihodiť pár lezeckých destinácií a tak ešte pred príletom lezeckej partie som nazbieral päť lezeckých dní. Cestovný plán bol poriadne nabitý a aj keď sme to nemali dopredu nejako extra premyslené, vedeli sme, čo všetko chceme stihnúť vidieť a počet destinácií sa skoro rovnal dňom, ktoré na to máme. Keďže sme leteli do Las Vegas, rozhodli sme sa po vyzdvihnutí dvojmiestneho karavanu zopakovať si návštevu nevadského štátneho parku Valley of Fire. Hra farieb miestneho pieskovca od bielej, cez žltú až do krvavo červenej je na tomto pokojnom mieste veľmi výrazná tak nás už prvý západ slnka s pivom v ruke na vysokej skale zbavil všetkých pracovných starostí a zabudli sme aj na dlhú a nepohodlnú cestu lietadlom.

Ďalšia zastávka bol Národný park Zion v Utahu. Zion je síce mekka tradičného pieskovcového lezenia v Utahu, ale my sme tu stihli dať iba krásny trek na Grand View Point.


Tretia zastávka bola trošku neplánovane Capitol Reef National Park, ale dobre sme spravili, lebo je to naozaj kúzelné miesto, plné tichých zákutí a trekov s neskutočnými výhľadmi. Ja osobne som odtiaľ odchádzal s naplno nabitými vnútornými baterkami, usmiaty a úprimne hlboko šťastný.


Po pár dňoch na cestách potom už ale prišlo aj na lezenie, pretože som zablúdil až do Joe´s Valley. Samotné údolie bolo dosť zamrznuté, tak sme zvolili príjemnejšiu, slnečnú variantu – New Joes. Prvý deň som tam bol štandardne ako utrhnutý z reťaze a rýchlo si podoliezal niekoľko restov čo mi tam zostalo z predchádzajúcej návštevy a čuduj sa svete aj Petra sa prezula a poliezla si pár pekných bouldríkov.Druhý deň som chcel skúsiť aj niečo ťažšie, lebo podmienky boli naozaj skvostné, ale Ghost King V11 nakoniec odolal môjmu dlhému obliehaniu a tak som si z New Joes ďalej niesol len zodratá kožu, tri V9 a kopu ľahších vecí..
Takto, síce len krátkodobo, ale dostatočne saturovaný lezením sme sa znovu mohli vrátiť na kurz jazdy po národných parkoch. Ďalší v poradí bol Arches a na ten sme si nechali dva dni, lebo ja už som ho poznal z minula vedel som, že toto mystické miesto si treba poriadne vychutnať plnými dúškami. Dva dni sme teda lovili „oblúky“ do albumu a rozplývali sa nad tým, aké je to skvelé miesto. Prespali sme v kempe uprostred parku a už len to bol zážitok sám o sebe.


Po dvoch dňoch prechádzania sa som opäť nenápadne priparkoval k bouldrom. Tentokrát v oblasti Big Bend pri Moabe. Cez deň bola v pláne návšteva Dead Horse Pointu a Canyonlands, tak som na bouldro vybehol s prvým denným svetlom a v mrazivom ráne si zopakoval niekoľko klasík z minula. Potešilo ma, že išli výrazne ľahšie ako pred 3 rokmi. Niečo bude určite lepšími podmienkami, ale asi som sa aj technicky a silovo trošku posunul. Keď vyšlo slnko trúfol som si aj do Hellsbells V11 a celý boulder som pomerne rýchlo skrokoval.Dohoda ale bola, že na obed už chceme byť v národných parkoch, tak som si prelez odložil na ďalší deň.

Dead Horse Point aj Canyonlands boli veľkolepé a meditácia na okraji tak majestátneho miesta ako sú kaňony riek Colorado a Green River, bola presne to, čo som potreboval.Ďalšie ráno začalo pozitívne, keď som rýchlo vyliezol Barracudu V10 a tak som si už brúsil zuby na Hellsbells. Tam som sa ale do dobrých pokusov z predchádzajúceho dňa dostával veľmi pomaly a pomaly na mňa padala únava a tak som po spadnutí z posledného kroku zamával bielou vlajkou a hodil lezečky do batohu.Bolo treba totiž pozrieť ešte druhú časť Canyonlands, konkrétne The Needles a tak sme si spravili pomerne dlhú autoturistiku cez Indian Creek až k The Needles a potom prechádzku až do tmy.
Posledná utahská zástavka mala byť ďalší deň Monument Valley, ale z toho nakoniec nič nebolo, lebo dažde a sneh podmyli cestu tak, že s karavanom nás tam nechceli pustiť. Potiahli sme teda do Las Vegas, kde sme ďalší deň vymenili karavan a prešli kasína a večer s pozreli úžasné predstavenie „O“ od Cirque de Soleil v hoteli Bellagio. 


Kultúrne vyžití, ale odpudzovaný civilizáciou sme zamierili ďalší deň za mesto a zaliezli si v Red Rocks v sektore Willow Spring a večer sa mi podarilo ešte aj doliezť si , môj už dlhoročný kryptonit, Progressive Guy za V10.
V noci sme potom nabrali na letisku vo Vegas Pawla Grochovalskeho ako prvého účastníka ThinkBIG!USA 2018 a rovno sme zamierili do Joshua Tree kde sme si ešte deň zaliezli sami v trojici a počkali na zvyšok výpravy, ktorý letel do Los Angeles.


Všehovšudy sme s Peťou za 13 dní stihli navštíviť 4 americké štáty, 6 národných parkov, 2 štátne parky, 6 dní liezť a aj čo to povyliezať. Už teraz mám v hlave podobné dobrodružstvo v ponuke Climbingbusu a okruh roztiahnutý na 3 týždne, zahŕňajúci návštevu národných parkov na striedačku s lezením a boulderingom. Kto by sa pridal?

4 views0 comments

Recent Posts

See All