Lezecká analýza S.W.O.T.
Keď sa začneš nejakému športu venovať do väčšej miery ako je náhodná a nepravidelná návšteva športoviska, je prirodzené, že sa budeš chcieť zlepšovať. V dnešnej internetovej dobe, sa väčšina ľudí hneď vrhne na youtube a začne si pozerať videá so všelijakým hardcore tréningom, googliť všelijaké zázračné diéty a hromadne nakupovať instantné svaly v prášku alebo v pilulkách cez eshopy s doplnkovou výživou. My lezci nie sme výnimkou, priam naopak. V našom krásnom športe je to už dlhšie také tápanie, keď chce človek začať s nejakým systematickým zlepšovaním sa. Nie, že by nebolo veľa dostupnej kadejakej literatúry a iných zdrojov, ale všetko je to strašne všeobecné, alebo až moc konkrétne a individuálne. To by ale až tak nevadilo, keby väčšina z nás nebola pokazená našim zastaralým vzdelávacím systémom, kde sa čokoľvek čo je na papieri berie ako sväté a len minimálne sa podporuje kritické myslenie a spájanie si súvislostí z viacerých zdrojov. To z nás spravilo príliš pohodlných na to, aby sme prichádzali na veci sami a aby sme nebrali všetko, čo nám kto povie, alebo čo si kde prečítame, ako samozrejmé a všeobecne platné.

Kým sa jedná o začiatočníka, nie je moc o čom. Ten sa musí najprv naučiť základné lezecké pohyby a techniky a teda také tie všeobecné pravdy sú pre neho dobrý odrazový mostík. Keď už ale lezieš dlhšie, dostaneš sa do bodu, kedy sa taký ten postupný progres zrazu výrazne spomalil, alebo úplne zastavil. Povieš si: “Asi som slabý!” Poobzeráš sa okolo seba na stene, alebo začneš googliť a podľa nejakého vzoru začneš zhybovať, kampusovať, visieť na lištách, stane sa z teba vegetarián a do kredencu pribudne k vločkám a cestovinám aj veľká piksľa megamassu. Dáš tomu 3 mesiace, pol roka a čakáš, že ťa to posunie aspoň o dva stupne. V podstate si si ale iba hodil kockou a dúfaš že padne šestka.

Analýza S.W.O.T. (Strenghts-Weaknesses-Oportunities-Threats Analysis - Analýza silných a slabých stránok, príležitostí a ohrozenia), je používaná metóda v širokom spektre ľudských činností a neoceniteľní biznis nástroj. Rovnako je ale aplikovateľná aj do športu a mala by byť nie len východiskom, ale aj kontrolným bodom pre rozvoj. Jasné, že 3 mesiace pravidelného zhybovania a visenia na lište ťa niekam posunú. Môže to byť ale rovnako k ortopédovi ako na tvoju vysnívanú obtiažnosť. Každý rozvoj by mal byť Postupný, Rozumný a Efektívny - PRE rozvoj.

  • Postupný - doba je rýchla a každý sa chce na vrchol dostať za čo najkratší čas. Možno to poznáš: celú zimu si makal/a a cítiš sa silný/á. Konečne sa ti podarilo vyliezť 8čku, tak sa rovno vrhneš na 8+, aj tá išla rýchlo, skúsiš 9- a tú si po dlhšom skúšaní tiež dal/a. Hop teda na 9 a tá nejde už ani náhodou a čo je horšie, začínaš cítiť lakte, načal/a si si v tom pútko na prste a niektoré kroky sú pre teba úplné cli-fi (climbing-fiction pozn. autora). Rozvoj a progres by mal tvoriť pyramídu. Teda až keď nazbieraš dostatočne veľa ciest jednej obtiažnosti posúvaš sa vyššie a základňu si neustále rozširuješ. Nie je to len o tom, že telo má dlhší čas prispôsobiť sa danej obtiažnosti a teda znižuješ riziko zranení. Rovnako dôležité je, že každá obtiažnosť ti ponúka veľa nových pohybov a niektoré z nich sa musíš naučiť v ľahšom prevedení, kým ich stretneš v ťažšej ceste po menších chytoch a stupoch alebo vo väčšom previse.

  • Rozumný - ďalšie dva body spolu veľmi úzko súvisia. Je dôležité rozmýšľať nad tým čo robíš, nie len slepo nasledovať nejaký tréningový plán. To ti dovolí flexibilne reagovať, voliť vhodné prostriedky a upravovať si ciele. Dokázať sa kriticky pozrieť na svoj tréningový plán a prípadne ho upraviť, ak dôjde k nejakej zmene (preteky cez víkend, výjazd na skaly, prípadne choroba). Súčasťou toho je aj načúvanie vlastnému telu a tomu zodpovedajúca akcia. Tvoj tréner, keď ti začne písať tréningový plán, nevie kedy ťa čo začne bolieť, alebo kedy to prepáli a ty už nebudeš vládať. Nemôže tušiť kedy budeš mať zlý deň v práci, alebo sa dobre nevyspíš. Aj pri najlepšej vonkajšej podpore budeš napredovať iba ak do toho vložíš vlastný rozum a úsudok. Jedna z tých rozumných vecí je napríklad uvedomenie si, že sila a vytrvalosť je len zlomok z toho, čo potrebuješ pre zlepšenie sa v lezení. Ak sa teda cielene venuješ iba týmto zložkám, netrénuješ “rozumne”.

  • Efektívny - “Posilňovať všetky svaly a naťahovať všetky svaly je neefektívne a môže to robiť iba hlupák”. Niečo takéto odznelo na niektorej z úvodných prednášok z anatómie na Fakulte telesnej výchovy a športu z úst Doc. MUDr. Alexandra Bínovského PHd. Ak teda nie si hlupák a chceš trénovať efektívne, musíš sa zamyslieť nad tým čo rozvíjať a akým spôsobom. Venovať sa treba samozrejme celému telu, ale nie rovnakým spôsobom. Stráviť dve hodiny bouldrovaním a potom sa zavesiť na hrazdu alebo nebodaj ísť skákať na kampus a to opakovať deň čo deň prípadne dvojfázovo, je jedna z tých hlúpostí na ceste do pekla. Kompenzačný tréning je dnes už celkom rozšírený pojem, ale málokto ho do svojho rozvojového plánu aj naozaj zaradil. Rovnako je to aj so strečingom. Efektívny rozvoj je taký pri ktorom dokážeš pri minimálnom úsilí maximalizovať rozvojový efekt. Ak sa teda chceš posunúť povedzme zo 7 na 8, nemusí byť nutne najefektívnejší spôsob dosiahnuť to silovým tréningom, keď tvoje najväčšie rezervy sú v technike nôh, alebo v ohybnosti. Na tento posun by si teda musel/a vyvinúť oveľa viac energie pri rozvoji sily, pretože iné faktory ťa výrazne brzdia. Je na zamyslenie, či je efektívne zosilnieť na úroveň 30 zhybov a liezť rovnako ako niekto, kto spraví sotva 5.

A tu sa už dostávame naspäť k hlavnej téme a teda lezeckej analýze S.W.O.T. Nikto ťa nikdy nemá šancu spoznať tak, ako by si sa mohol/mohla spoznať ty sám/sama. Neznamená to ale, že sa treba brániť externým radám a kritike, lebo pohľad zvonku ťa vie veľmi obohatiť. Je dobré si spraviť vlastnú “swotku”, ale nechať si ju potom spraviť aj od niekoho iného. Viac vstupov, z viacerých zdrojov vnesie do celej analýzy oveľa vyššiu mieru objektivity. Ako teda ísť na to? Otázkami...

  • Strenghts - Čo sú tvoje silné stránky v lezení? Aké chyty ti sedia? A aký štýl úchopu? V akom sklone vieš liezť najťažšie cesty? Aký typ ciest máš rád - silové, alebo vytrvalostné? Vyrovnané alebo bouldrové? Aký typ postavy si a aké svalové vlákna u teba prevažujú? Máš silnú psychiku, dobre zvládaš strach a stres, nemáš problémy s motiváciou?...

  • Weaknesses - Čo sú tvoje slabé stránky v lezení? Aké chyty nevieš držať a akým úchopom? Bojíš sa? Bránia ti skrátené bedrá v otáčaní, alebo ramená? Vieš stáť na malých stupoch? Vieš používať päty a špičky? Vieš rýchlo cvakať? A robíš to z optimálnej polohy? Vieš si napozerať cestu?...

  • Opportunities - Čo by si mohol spraviť pre zlepšenie v tom a v tom? Aké máš časové možnosti? Čo vieš využiť z iných športov, ktorým sa venuješ alebo si sa venoval/a? Kto by ti s tým mohol pomôcť? Aké zdroje máš k dispozícii? S kým môžeš trénovať a chodiť liezť? Od koho sa dá odkukávať a učiť? Čo môžeš spraviť aby si sa nebál/a?...

  • Threats - Čo sa ti môže stať? Prečo by sa nemôžeš zúčastniť kurzu, tréningu, prednášky? Prečo nemôžeš ísť na skaly, preteky cez víkend? Bojí sa o teba niekto blízky? Robí ti niekto prekážky pre lezenie? Máš zdravotné problémy? Máš nejaké vážne obmedzenia alebo nedostatky? Máš dosť peňazí? Máš pevnú vôľu a motiváciu? Máš správne nastavené ciele?...

Toto je len niekoľko otázok, ktoré si treba zodpovedať pred tým, ako sa vôbec začneš zamýšľať nad tréningom a kresliť si v exceli “plán boja”. Čím viac otázok si položíš a zodpovieš a čím viac spätnej väzby dostaneš zvonka, tým lepšie si vieš sám/sama, alebo s pomocou niekoho skúsenejšieho naplánovať svoj lezecký rozvoj.

Čo s tým potom, keď si si položil/a milión otázok a zodpovedal/a si ich? Tak napríklad silné stránky ti prezradia ako si vyberať ciele, tak aby si nebol/a sklamaný/á. Ak si silový/á lezec/lezkyňa a sedia ti veľké oblé chyty bolo by asi dosť frustrujúce vyberať si dlhé vytrvalostné cesty po lištách ako svoj cieľ v posúvaní tvojej max. číselnej obtiažnosti. Jasné, že do tréningu zaradíš tieto dlhé cesty po lištách ale s iným zámerom - so zámerom zlepšiť sa v tom štýle, natrénovať vytrvalosť. To už máš rovno odškrtnutú aj jednu slabú stránku. ďalšiu slabú stránku si zakrúžkuj, ak zistíš, že všetko to zhybovanie je ti zbytočné, ak sa bojíš nadliezť nad posledné istenie a je jedno či lezieš 6tku alebo 9tku. Budeš vedieť, že pre teba nemá význam preberať tréningový plán a očakávať raketový nárast sily Seana McColla, ak máš čas venovať sa mu dokopy 6 hodín týždenne - to ti prezradia odpovede o tvojich možnostiach a príležitostiach. A v neposlednom rade, načo ti bude všetko to zimné úsilie, ak vieš, že sa ti na jar narodí potomok a ty sa nedostaneš ani na stenu nie to niekam na skaly zúročiť formu. Jednoducho napísané, ak si väčšinu otázok zodpovieš pred tým ako sa pustíš do nejakého tréningu, nielenže si dokážeš lepšie a efektívnejšie nastaviť plán rozvoju ale aj ciele budú realistickejšie a okruh výhovoriek menší.

Lezecká S.W.O.T. analýza mala byť (aj doteraz vždy bola) prvou témou mojich workshopov, ale ľudia sú väčšinou príliš netrpezliví, aby sa dalo ísť viac do hĺbky a rozobrať si túto problematiku podrobne. Každý čaká zázračné a hlavne rýchle riešenia. Ideálne hneď na prvej dvojhodinovke. Väčšinou to teda rýchlo skĺzne k nejakým ukážkam na stene a k “swotke” sa už nevrátime. Asi to ani nie je vhodné robiť v skupine 6 ľudí a malo by to väčší zmysel v menšej skupine, prípadne 1 na 1. Ak ťa táto téma zaujala a je ti blízky takýto hĺbavý prístup k lezeckému rozvoju a nie len tabuľky so sériami a opakovaniami, kľudne mi napíš na climbingbus@climbingbus.com a ja rád vytvorím nejaký produkt pre teba a ďalších záujemcov, zameraný na túto tému. A je v zásade jedno, či to chceš pre svoj rozvoj, alebo pre prácu s inými.


#Photography #nature #art #bird

61 views0 comments

Recent Posts

See All